Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα IGS Greece “Educate the Educators”, Ξάνθη, 18-19 Οκτωβρίου 2024

Το πρόγραμμα “Educate the Educators” διοργανώνεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα από τον Ελληνικό Σύνδεσμο Γεωσυνθετικών Υλικών (IGS Greece), στην Ξάνθη, στις 18-19 Οκτωβρίου 2024 στο Κοινωνικό Κέντρο “ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΑΛΙΟΡΗΣ”. Η δράση γίνεται με τη συνεργασία και υποστήριξη της International Geosynthetics Society (IGS) και του ιδρύματος IGS Foundation και τελεί υπό την αιγίδα του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης (ΔΠΘ).

Στο πλαίσιο του προγράμματος περισσότεροι από τριάντα (30) καθηγητές όλων των βαθμίδων και διδακτικό προσωπικό, από έντεκα (11) Ελληνικά Πανεπιστήμια και από την Κύπρο, θα εκπαιδευθούν από διακεκριμένους επιστήμονες στον τομέα των γεωσυνθετικών υλικών στις καλές πρακτικές ενσωμάτωσης των γεωσυνθετικών υλικών στα προγράμματα σπουδών προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών. Μέσα από το πρόγραμμα, οι διδάσκοντες θα λάβουν σύγχρονο εκπαιδευτικό υλικό και θα είναι σε θέση να προετοιμάσουν τους φοιτητές τους για τις καινοτόμες εφαρμογές των γεωσυνθετικών υλικών στα τεχνικά έργα.

Στο συνημμένο αρχείο περιλαμβάνεται η αφίσα της εκδήλωσης.

Ιωάννης Ν. Μάρκου
Καθηγητής